الاستومر

الاستومر  از ترکیب دو واژه الاستیک و پلیمر تشکیل شده که در لغت به معنای  پلیمر الاستیک می باشد. الاستومر شامل  دسته خاصی از پلیمرهای خطی می باشد که در زمان اعمال نیرو، از خود مقدار فوق‌العاده زیادی تغییر شکل الاستیک نشان می‌ دهند. بسیاری از الاستومر این قابلیت را دارند  تا چندین برابر طول اصلی خود کشیده شوند. با از بین رفتن نیروی کششی، تغییر شکل کاملاً بازیابی خواهد شد که می تواند با سرعت بالا به شکل اولیه خود بازگشت داشته باشد.
ضمن اینکه این چرخه می ‌تواند چندین بار با نتایج یکسان تکرار شود.به طور کلی الاستومرها در ساخت محصولات زیادی از جمله لاستیک اتومبیل، سیل ‌های آب‌ بندی، برف پاک ‌کن، شلنگ ‌ها استفاده شوند. شایان ذکر است که می توان لاستیک‌ ها را از این واقعیت قضاوت کرد که پیش‌بینی می‌ شود درآمدهای جهانی مربوط به فروش الاستومرها بسیار رقم بزرگی خواهد بود.الاستومرها به دو دسته تقسیم می‌شوند الاستومرهای ترموست که با حرارت سخت شده و دیگر به حالت اولیه باز نخواهند گشت .الاستومرهای ترموپلاستیک که با گرم شدن حالت ارتجاعی به دست می آورند.

فنر الاستومر

خرید الاستومر

الاستومر از جمله گروه‌های مهم پلیمری یا شبه ‌پلاستیک به شمار می روند که بسیار کاربردی می باشند.در واقع الاستومر یک پلیمر با خاصیت الاستیسیته می باشد.به طور کلی این ماده، تحت تنش تغییر شکل می گیرد و وقتی که این تنش حذف گردد، به حالت اصلی خود بر می گردد.همانطور که می دانید لغت الاستومر از ترکیب دو واژه پلیمر الاستومر می باشد. الاستومرها انواع مختلفی دارند که بیشتر آن‌ها از نوع «رابر می باشند. بنابراین معمولا از عبارات الاستومر و رابر به جای یکدیگر استفاده می ‌کنند. نمونه های از الاستومر هایی که در اثر حرارت، ذوب می‌ شوند را در دسته ترموپلاستیک‌ها قرار می دهند.

انواع الاستومر

پلیمر ها نسبت به گرما واکنش ‌های متفاوتی دارند. نمونه ‌ای از  آن ها در مقابل حرارت، سخت و یا حتی ممکن است بسیار نرم گردند. در این صورت، در همان حالت باقی خواهند ماند. در صورتی که دسته‌ ای دیگر از پلیمر ها در مقابل گرما، خاصیت ارتجاعی دارند. الاستومر ها نیز با توجه به نوع ساختار، انواع مختلفی دارند که اغلب آن ها از نوع رابر می باشند. بنابراین از اصطلاحات الاستومر و رابر برای آن استفاده می شود.شایان ذکر است که ترموپلاستیک الاستومر از ترکیب پلاستیک با رابر (همان لاستیک) ساخته می‌ شوند. ضمن آنکه الاستومر ها را می توان با توجه به پیوند های بین مولکولی به دو دسته الاستومر های اشباع و الاستومر های غیر اشباع دسته بندی نمود.

 انواع الاستومر

فنر الاستومر

 در تعریف کلی الاستومر دسته بسیار بزرگی از مواد را شامل می شوند که در گروه پلیمر ها جای داده می شوند. قابلیت ارتجاعی ویژگی بسیار بارز این مواد به شمار می روند و حتی نام این مواد از بخش “الاستو” تشکیل شده که از کلمه “الاستیک” به معنای ارتجاعی، می باشد.
قابلیت ارتجاعی الاستومرها این امکان را برای این مواد ایجاد می نماید که پس از اعمال نیرو به آن ها  و حذف نیرو، قطعه الاستومر ی به حالت اولیه خود برگشت داشته باشد.معمولترین  جنس فنر الاستومر اغلب فولادی می باشد ولی از آنجایی که فولادها مستعد به خوردگی (زنگ زدگی) می باشد نسل جدید ضربه گیرها به بازار آمده و درون آنها بجای فنر فلزی از پلیمر استفاده می ‌شود اما پلیمر نیز به علت نوع پیوندهای پلیمری بعد از زمانی در حدود 5 سال خشک خواهند شد لذا  در جدید ترین نسل آن ها از فنرهای الاستومر بهره برداری می گردد که معایبی که فنرفلزی و پلیمر را دارند را در بر نمی گیرد و در عین حال توانایی جذب انرژی بیشتری را دارد.

کاربرد الاستومر

با توجه به اینکه نوع الاستومر چه چیز می باشد کاربردهای مختلفی برای الاستومرها می توان تعریف کرد .الاستومرها به علت ویژگی کشسانی، انعطاف پذیری، عدم حلالیت و خواص منحصر به فردی دارندف نقش مهمی در همه ابعاد زندگی روزمره دارند.از کاربرد های مهم و به نوعی حیاطی این محصول می توان به صنایع پزشکی ، خودروسازی و محصولاتی همچون سیم و کابل اشاره کرد که در ادامه مثال های کاملی از این کاربرد ها خواهیم گفت.
وسایل نقلیه: الاستومرها پس از فرآیند پخت ترموست می گردند تا به این صورت به راحتی ذوب نشوند.بنابراین  در طراحی ساختار قسمت هایی از وسایل نقلیه بسیار انتخاب مناسبی خواهند بود. به ویژه بخش هایی از وسیله نقلیه که در معرض حرارت می باشد.

  • محصولات مصرفی روزمره: کفی کفش، وسایل سیلیکونی، پستانک بچه و خیلی موارد دیگر در این دسته از الاستومر می باشند که کاربردی است.
  • محصولات صنعتی:  در ساخت ابزار صنعتی الاستومرها در لوازمی همچون لوازم خانگی، قالب ها، تسمه و… مصرف می شوند.
  • سیم و کابل: مواد اولیه در ساخت سیم ها و کابل ها می بایست مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته باشند،تا به این شکل به راحتی تغییر شکل دهند و عایق الکتریکی باشند.

محصولات پزشکی: الاستومر هایی همچون سیلیکون با مقاومت شیمیایی و حرارتی بالا بهترین گزینه جهت ساخت محصولاتی مثل پروتز می باشند.از الاستومرها به طور گسترده ای برای ساخت کالاهای پزشکی بهره برداری می گردد.

خرید الاستومر

قیمت الاستومر

الاستومر ها به عنوان مهم ترین انواع پلیمر ها و پلیمر های مهندسی به شمار می روند که مانند پلاستیک می باشند. این ماده یک پ��یمر مهندسی به شمار می رود که خاصیت الاستیسیته دارد. در واقع زمانی که این ماده تحت تنش قرار گیر تغییر شکل خواهد داد و وقتی که این تنش حذف شود، به حالت اصلی و اولیه خود باز می گردد.خرید مواد اولیه امروزه جهت شرکت های تولیدی به عنوان یکی از کار های بسیار سخت و پرهزینه می باشد و به علت اینکه قیمت ها روزانه افزایش می یاید، افراد همیشه به دنبال بهترین قیمت برای مواد می باشند. 

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید