فنر لاستیکی

فنر لاستیکی دارای اجزای انعطاف پذیری می باشند كه وزن بدنه و چارچوب و همچنین بار اضافی خودرو را متحمل می شوند و بدین شکل ارتفاع خودرو را در حین حرکت ثابت حفظ می کنند. ضمن اینکه فنرها با نوسان كردن از انتقال ارتعاشات شدید حاصل از برخورد با موانع به بدنه و چارچوب به طور نسبی پیشگیری به عمل می آورند. مناسب ترین نوع فنر لاستیکی ارتعاشات به وجود آمده به وسیله جاده را جذب می نمایند و به آرامی به حالت نرمال برمیگردد. فنرهایی که خیلی نرم و انعطاف پذیر اند ، منجر نوسانات بیشتر در قسمت بالای خودرو می شوند، در صورتی که فنرهای سخت چنین خاصیتی ندارند. شایان ذکر است که استفاده از فنر لاستیکی تنها در صنایع خودروسازی نمی باشد.امروزه از این نوع فنر در صنایع مختلفی استفاده می شود.
این نوع فنر دارای یک لاستیک فشرده انعطاف پذیر می باشد. سبک بودن و اشغال فضای کم از مزیت های آن می باشد و عیب آن این است كه خواص و توانایی فنرهای فولادی را ندارد و به نوعی بسیار ضعیف تر از آن ها عمل می کند. این نوع فنر برای اولین بار بر روی خودروهای «مینی» (Mini) بهره برداری شد اما در حال حاضر در کمتر خودرویی استفاده می شود.به طور معمول از فنر لاستیکی و صفحه فلزی با طراحی مهندسی برای استفاده و نصب در مکانیسم ها، دستگاه ها یا هر مجموعه مکانیکی یا غیر مکانیکی استفاده می شود. 

فنر لاستیکی چیست ؟

این نوع فنر های به شکل فنر های فشرده برای مواردی همچون دستگاه های ساخت قالب سازی و صنعتی کاربردی می باشد و فنر های قالب سازی به شکل رنگ هایی همچون سبز،قرمز،آبی، زرد و قهوه ای  می باشند که هر کدام از رنگ های فنر های قالب سازی میزان سفتی و نرمی فنر را نمایش می دهد. همانطور که میدانید فنر لاستیکی کاربرد زیادی در انواع وسایل صنعتی دارد. با توجه به تفاوت آن ها و موارد استفاده فنرها، شکل های متفاوتی از فنر تولید می گردد که کارایی بهتری در وسایل مختلف دارد. تقسیم بندی فنرها بر حسب نوع ساخت و شکل آن ها صورت می گردد. بر حسب نوع ساخت، فنرها به دو دسته کلی مارپیچی و پیچشی دسته بندی می گردند که با توجه به نوع کاربرد و شکل آن ها به نام فنر کششی، فنر فشاری، فنر مفتولی ... نیز شناخته می گردد.

مهمترین کاربردهای فنر لاستیکی در صنعت

فنرها در همه ی صنایع به نوعی کاربردی می باشند. بنابراین انواع مختلفی از فنر تولید می گردد تا مناسب استفاده جهت صنایع و قطعات مختلف باشد و صنعت فنر سازی به یک صنعت تخصصی و حرفه ای تبدیل شده است. تقریبا هر قطعه یا وسیله مکانیکی را که باز نمایید فنر در آن قرار داده شده است. از کاربردهای مهم فنر می توان به موارد ذیل اشاره داشت:فنر بندی برای خودروهایی که با شتاب نسبی زیادی حرکت می کنند به علت های زیر ضرورت دارد.

  • الف: جذب ضربات چرخ که از جاده وارد می شود و کاستن انتقال آن به اتاق و سرنشینان.
  • ب: استهلاک ضربات چرخ ها و پیشگیری از انتقال آن ها به اتصالات و مفصل ها.
  • ج: فشردن دائم چرخ ها به سطح زمین و نتیجه افزایش نیروی کششی چرخ های محرک.
  • د: تماس چرخ های جلو با سطح جاده و تسلط راننده بر هدایت و کنترل بهتر خودرو.
  • وزن فنر بندی شده: وزن قسمت هایی از خودرو که روی فنر لاستیکی قرار دارد را گویند.
  • وزن فنر بندی نشده: وزن قسمت هایی از خودرو که زیر فنرها قرار دارد.

 فنر لاستیکی پلی اورتان

این نوع فنر ها به شکل فنر از مواد پلی اتیلن از پتروشیمی مورد تولید میگردد که در جهت استفاده در کارهای صنعتی و قالب سازی استفاده می شود و فنر های پلاستیکی پلی اتیلن به رنگ هایی نظیر قرمز،سبز،زرد و قهوه ای است که هرکدام از رنگ های  حاکی از آن است تا میزان سفتی و نرمی فنر است.فنرهای لاستیکی لاستیک اتیلن-پروپیلن دی ان مونومر (EPDM) با ساختاری اسفنجی می بایست ضمن برداشتن مانایی فشاری مطلوب، از مقاومت پارگی قابل قبولی بهره‌مند باشند. به طور معمول تقویت هر یک از این خواص به تضعیف خاصیت دیگر منجر می گردد. تامین هم‌زمان مقدار بهینه‌ این دو خاصیت در آمیزه‌ فنر لاستیکی، به ارزیابی عوامل موثر از طریق انجام آزمون‌ های متعدد نیاز دارد. 

قیمت فنر لاستیکی

همانطور که میدانید از فنر پلاستیکی به علت ویژگی های خاص آن ها ، نمی توان در موقعیت هایی مختلفی همچون موتورهای وسایل نقلیه و سایر برنامه های مشابه بهره برداری می نماید. بنابراین به صورت زیر می توان از هر یک بهره مند شد.به طور معمول از فنرهای پلاستیکی در شرایط مختلفی استفاده می شود که جهت مدت طولانی تحت بار نباشند ، یا شکست مهم  نمی باشد .اسباب بازی های کودکان یکی از کاربردها می باشد ، زیرا آنها مجبور نیستند فشار زیادی را تحمل کنند.
برنامه های دیگر شامل برنامه هایی هستند که شامل آهن ربا می باشند. فنرهای فلزی مغناطیسی می باشند.این بدان معنا می باشد که  می توانند با آهنرباهای خارجی یا انواع خاصی از تصویربرداری همچون اسکن MRI تداخل داشته باشند.از ویژگی های خوب پلاستیک می توان به عدم مغناطیسی بودن آن اشاره کرد .به این معنا که از فنرهای پلاستیکی اغلب در مواردی همچون بخش بهداشت مانند اسکنرها و سایر تجهیزات پزشکی استفاده می گردد.به طور کلی فنر لاستیکی برای استفاده پزشکی ، محیط هایی که قطعات غیر مغناطیسی حیاتی هستند ، ایده آل خواهند بود.

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید