لوازم قالبسازی

ابزار قالب سازی هر گونه ابزار یا محصولی که در فرایند تولید و شکل دهی به یک قطعه موثر باشد را لوازم قالبسازی می گویند. حدود پنج هزار سال پیش ابتدایی ترین ابزارها مشاهده گردید. در گذشته چوب و سنگ جهت لوازم قالبسازی بسیار پرکاربرد بودند. قالب سازی مدرن توسط موادی همچون فلزات، شیشه، پلیمرها و… صورت می گیرد. در حال حاضر قالبسازی و لوازم قالبسازی هر روز در حال پیشرفت می باشد. 
امروزه دستگاه های CNC نقش مهمی در طراحی و تولید قالب به عهده دارند. تولید قالب در زمان حال به دو قسمت طراحی و ساخت تقسیم می شود. در بخش طراحی، طراح توسط نرم افزارهای طراحی ابزار قالب سازی را طراحی می کند. بعد از ساخته شدن مدل سه بعدی قالب، انجام قالب سازی توسط دستگاه CNC صورت می پذیرد که در مرحله بعد از آن فرآیند مونتاژ قالب انجام می گیرد. تولید تمام قطعاتی که توسط ریخته گری انجام می شوند لازم است تا به ایجاد و تهیه قالب بپردازند. ابزار قالب سازی این امر را راحت تر و به نوعی شدنی می نماید. قالب های ریخته گری به سه دسته دایکاست، ماسه ای و ریژه دسته بندی می شوند. 

Image

قیمت لوازم قالبسازی

همانطور که می دانید تاریخچه استفاده از لوازم قالبسازی بسیار قدیمی می باشد اما در بحث  قالب تزریق پلاستیک به اواخر قرن نوزدهم باز می‌ گردد. وقتی که نیاز اساسی جهت تولید قطعاتی بادوام ‌تر، ارزان ‌تر و سریع ‌تر وجود داشت. با توجه به اینکه تمام وسایل موجود در گذشته بیشتر از جنس چوب و یا فلز (اکثر آهن) بود، بنابراین زمان زیادی در فرآیند ساخت آن هدر می رفت که در کنار این موضوع نیز ،هزینه‌ ی آن‌ ها بسیار بالا می رفت. به این صورت که همیشه نیاز به افراد بسیار ماهر جهت تولید چنین قطعاتی وجود داشت تا با چوب و فلزات مختلف فعالیت کنند. از سویی، تعداد چنین قطعاتی به خاطر دست‌ ساز بودنشان، زیاد نبود و همین موضوع باعث افزایش قیمت آن ها می گردید ولی با سرکار آمدن انواع قالب تزریق پلاستیک همه چیز به طور کلی تغییر کرد. در این خصوص نیز قیمت لوازم قالبسازی نیز با توجه به نوع آن متفاوت می باشد.

لوازم قالب سازی صنعتی

ریخته‌گری در معنا به فرآیند تولید محصول به وسیله شکل دادن به مواد خام مایع یا انعطاف‌پذیر با استفاده از یک قالب سفت و سخت می باشد. این فرآیند ممکن است با بهره مندی از یک الگو یا مدل از شی نهایی طراحی و تولید شده باشد  که می ‌تواند به وسیله راه های مختلفی همچون لوازم قالب سازی،ریخته‌گری دقیق، پرفشار، کم‌فشار و ... صورت گیرد که در تمامی این موارد نیاز به ساخت قالبی با جنس مخصوص می باشد. 
ضمن اینکه به طور مشابه، فرآیندهای آهنگری، تزریق مواد، پرسکاری و بسیاری دیگر از فرآیندهای تولید محصول مبنی بر قالبی اولیه هستند و در نهایت می‌ توان به اهمیت علم قالب‌سازی پی برد. قالب‌، یک بلوک توخالی است که با مواد مایع یا انعطاف‌پذیر مانند پلاستیک، شیشه و فلز پر می‌شود؛ از این رو طراحی و ساخت دقیق سیستم‌ های راهگاهی و سایر اجزای قالب یکی از ضرورت ‌های تولید یک محصول با کیفیت و مقرون به صرفه است.

Image

وسایل لوازم قالب سازی

ساخت و تهیه لوازم قالبسازی اغلب نیاز به فرآیند طولانی و پرهزینه ای دارد. کیفیت بالاتر هم منجر به طولانی تر شدن پروسه تولید  خواهد شد. این ابزارآلات می توانند روند تولید و ساخت را سرعت زیادی دهند. در مدت کوتاهی شما ابزار و محصولات مورد نیاز خود را در دسترس خواهید داشت. هزینه تولید نیز به مقدار قابل توجهی در این کار کمتر می شود. در عین حال بسیاری از مهندسان و طراحان تمایل دارند قطعات را قبل از تولید انبوه در مرحله طراحی آزمایش کنند تا به این صورت عیوب طراحی ها کاملا معین شود. استفاده از سیلیکون به عنوان یکی از ابزار قالب سازی می تواند به سادگی یک مرجع از طراحی را در اختیار مهندسان قرار دهد. سپس می توان برای تولید انبوه و قالب سازی سخت برای قطعه مورد نظر اقدامات لازم را اجرا کرد.

خرید لوازم قالب سازی

قالب سازی  در صنعت به عنوان یک فرآیند تولید قطعه معرفی می گردد که با شکل دادن به مایع یا مواد خام شکل پذیر به وسیله یک جسم صلب به نام قالب صورت می گیرد.وقتی که می خواهید از یک قطعه به تعداد زیاد تولید نمایید، ساخت هر قطعه به شکل جداگانه عمل  منطقی نخواهد بود و بهتر است یک قالب را طراحی نمایید و سپس آن را بسازیم و قطعات را از روی آن قالب تولید شوند.در واقع ساخت قالب اولین قدم جهت تولید انبوه قطعات به شمار می رود.هرچه ساخت قطعات از ظرافت و دقت بالاتری برخوردار باشد، در قالب ساخته شده نیز لازم است تا ظرافت و حساسیت بیشتری اجرا شود.
شایان ذکر است که هر اندازه قطعه پیچیده تر باشد، ساخت قالب نیز دشوار تر خواهد بود.قالب ها با توجه به جنس قطعات تولیدی، متفاوت اند زیرا قطعات می توانند از جنس پلاستیک، شیشه، فلز یا سرامیک باشند که هر کدام قالب مخصوص به خود را دارند.در صورتی  که قالب پیچیده باشد و احتیاجی به مونتاژ داشته باشد، قسمت های مختلف آن به وسیله ماشین ساخته شده و سپس مونتاژ می گردد.

Image

لوازم قالب سازی پلاستیک

امروزه استفاده از قطعات پلاستیکی در دنیا ضمن شایع شدن با  رشد بسیار بالایی همراه بوده است و این قطعات پلاستیکی با بهره مندی از لوازم قالبسازی و دستگاه قالب پلاستیک ساخته و تولید می گردد. در حال حاضر از دستگاه تزریق پلاستیک جهت ساخت این قطعات پلاستیکی بهره برداری می گردد. تولید قطعات پلاستیکی با بهره مندی از این ماشین ها به شدت ارزان و مقرون به صرفه خواهند بود. به طور کلی دستگاه تزریق پلاستیک نوعی دستگاه تزریق و ریخته گری پلاستیک به شمار می رود که در آن از قالب پلاستیک مصرف می گردد. جهت تولید قالب مورد نیاز این دستگاه روش های گوناگونی استفاده می شود.

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید