ماتریس قالب

قالب سازی شامل انواع مختلفی می باشد. قالب سازی با قالب فلزی یا همان قالب سنبه ماتریس یکی از انواع قالب سازی می باشد. می توان قالب سنبه ماتریس را تحت عنوان یکی از کلیدی ترین و کاربردی ترین تجهیزات مربوط به روند قالب سازی فلزی شناخته می شود. این نوع ماتریس قالب در انواع مدل های مختلف و متنوعی طراحی می گردد که در همه ی این مدل ها فرآیند برش زدن به وسیله ی دو بخش عمده به نام های سنبه و ماتریس که شکل مد نظر ما را بر روی ورقه خام برش می زنند. از قطعات ویژه ای که در قالب ها استفاده می شود، جهت انجام فرآیند خم کردن و شکل دهی بر روی آن ها کاربردی است. قالب های سنبه ماتریس از جنس فولاد SPK است و این جنس منجر می گردد استحکام قالب بالایی دارد.

برای این که بتوان از این قالب ها استفاده کرد، باید آن ها را به قطعاتی متصل کرد که به این قطعات کفشک می گوید. کفشک‌ها در حقیقت  قطعات دو تکه‌ای  می باشد که به وسیله ی میله‌های راهنما، امکان حرکت کردن کاملا  با دقت عمودی را فراهم کرده و به علاوه امکان منطبق کردن سنبه و ماتریس بر روی هم را برای قالب فراهم می‌ کنند. لازم به ذکر می باشد که باید بدانیم آن دسته از قطعاتی که دارای خاصیت تغییر شکل دادن نمی باشند و یا آن دسته از قطعاتی که از ضخامت بسیار بالایی برخوردار می باشند نمی توان با استفاده از این روش تولید نمود.

ماتریس قالب چیست

ماتریس قالب چیست

ماتریس قالبی از دو بخشی که از طریق پرس بخش سنبه (مادگی) بر روی بخش ماتریس (نری) ورق فلزی برش خورده و فرم می گیرد. این قالب ها به ۴ نوع  : برش، خمکاری، کشش و کوبش تقسیم می شوند. در این نوع قالب ها میتوان چند عملیات را پشت سر هم داشت تا محصول نهایی را دریافت کرد.ماتریس ها در قالب نقش مادگی را بازی می کنند و بیشتر وقت ها بر روی کفشک پایین نصب می گردد. ماتریس اغلب از جنس فولادهای سنبه ساخته می شوند.
در ماتریس قالب ورق بین،  سنبه و ماتریس قرار می گیرد و با اعمال فشار به وسیله پرس در خط برش گسیخته می شود و برش صورت می گیرد. موضوع مهمی که  در طراحی قالب برش وجود دارد  اعمال کلیرنس  در بین سنبه و ماتریس می باشد. عدم وجود فاصله منجر به بالا رفتن تصاعدی نیروی برش و استهلاک شدید لب های سنبه ماتریس می باشد و فاصله ی بیش از حد موجب کشیدگی یا اصطلاحا پلیسه در لبه برش خواهد شد.

ماتریس قالب برش

ماتریس قالب جهت برش ورق‌های فلزی با شکل‌های معین کاربرد دارد. با جای دادن  ورق بین سنبه و ماتریس و اعمال فشار به وسیله پرس، در ناحیه بین سنبه وماتریس برش رخ می دهد.موردی که مهم می باشد  در طراحی قالب‌های برشی، مقدار لقی بین سنبه وماتریس می باشد که لازم است بسیار دقیق باشد تا برش به بهترین نحو صورت گیرد. در حالی  که لقی بیش از حد باشد، برش به طور کامل صورت نپذیرد و ممکن است که سنبه و ماتریس داخل یکدیگر گیر نماید. ضمن اینکه اگر کم بودن لقی، برش انجام نمی‌ گیرد و به دستگاه پرس فشار بسیار زیادی وارد خواهد شد.

ماتریس قالب برش

خرید ماتریس قالب

در صنایع ماشین سازی معمولا به تولید قالب سنبه ماتریس، انواع دستگاه خم لوله، دستگاه پرس هیدرولیک و پنوماتیک و … رسیدگی می کنند. از مهم‌ترین راه های ساخت قالب فلزی سنبه ماتریس قالب که به علت کیفیت پایین و دقت کم در ساخت آن و همچنین صرفه اقتصادی بسیاری از افراد آن را ترجیح می دهند، سنبه ماتریس ساید کاتر به علت عمر بالا و دقت در تولید آن جهت تولید قطعات استاندارد کاربرد دارد، از راه های دیگری که در ساخت قالب پروگرسیو مرکب، پروگرسیو ساده و قالب کوبش، قالب با نوار تغذیه است.
کفشک یکی از قطعات قالب سنبه پران است که یکی از قطعات جهت استقرار قطعات قالب است. میل یکی از قطعات در داخل کفشک پایینی پرس می گردد و اصطکاک آن به شکل پرشی و لغزشی است. بوش میل راهنما نیز در بالای کفشک و نگهدارنده میل راهنما بر روی کفشک پایینی پرس می گردد.توپی ها که بر حسب نوع قالب و سایز قالب از آن بهره برداری می گردد.پین استپ به عنوان یک  نگهدارنده در زمان برش قالب ها در جاهای معینی توقف می کند تا عمل برش صورت گیرد و دوریز به حداقل می رسد.

خرید ماتریس قالب

قیمت ماتریس قالب

ماتریس قالب یکی از مهمترین و کاربردی ترین تجهیزات تولید فلزی به شمار می رود و در مدلهای مختلف تولید می گردد که  در تمامی آن ها عمل برش توسط دو قسمت سنبه (نری ) و ماتریس (مادگی) که شکل خاص مورد نظر را از روی ورق خام برش می دهد و با بهره مندی از قطعات خاص استفاده می کند در قالبها عمل خم و شکل دهی نیز بر روی آن ها صورت می گیرد. قالب سازی سنبه ماتریس از روش ها و اتودهای مختلفی برخوردار است  که هر کدام از آن ها با در نظر گرفتن نوع قطعه و میزان تولید و سرعت تولید قطعه و دقت آن قابل اجرا است. ماتریس قالب به عنوان قالبی ترکیبی از چند قالب می باشد که به شکل یکپارچه در یک قالب ساخته می شود و به جای اینکه قطعه در چند مرحله با چند قالب ایجاد می گردد در یک مرحله و توسط یک قالب تولید می گردد. این روش جهت ایجاد برش های هندسی و پانچ کاربردی می باشد. برای اطلاع از قیمت بوش اسپرو کلیک کنید.

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید